BOARD OF GOVERNORS OF ACADIA UNIVERSITY

2016 - 2017

Please click on the following board member's names to view their respective biographies

Appointed by the Convention of Atlantic Baptist Churches (9)

Terms Expire 30 September 2018

Terms Expire 30 September 2021

Rev. Dr. Dan Green

Ms. Susan Colquhoun

Dr. Bryan Hagerman

Mr. Stan Thomas

Rev. Dr. Peter R. Sherwood

Ms. Emily Samson

Mr. Ralph Taylor

Mr. James Stanley

 

Mr. John W. Swan

 

 

 

Appointed by the Associated Alumni of Acadia University (12)

Past President AAAU: Mr. Douglas R. Jackson (May 2016 to May 2018)

President AAAU: Mr. Geoff Irvine (May 2016 to May 2018)

 

Terms Expire September 30, 2018

Terms Expire September 30, 2021

Mr. Donald E. Clow

Mr. Charles Coll

Mr. Henry Demone

Mr. Paul Jewer

Mr. Bert Frizzell

The Hon. James C. MacPherson

Mr. David Hastings

Mr. Norm McIntyre

Mr. Stuart MacLean

 

Mr. Donald F. Reed

 

 

Appointed by the Governor-in-Council

Terms Expire January 31, 2019

Terms Expire September 30, 2021

Ms. Sandra Greer

Mr. Bruce Phinney

Mr. Ronald E. Smith

Mr. John Rogers

 

Ms. Lana Wood

 

Appointed by the Board of Governors (2)

Term Expires 30 September 2018

Term Expires 30 September 2021

Ms. Nancy McCain

Ms. Gwen Phillips

 

President and Vice-Chancellor of Acadia University (1)

Mr. Raymond E. Ivany, President and Vice-Chancellor

President of the Acadia Divinity College (1)

Dr. Harry Gardner, President

President of the Acadia Students' Union (1)

Ms. Samantha Sproule - to April 30, 2017

Elected by Faculty (3)

Term Expires Sept 30, 2019

Term Expires Sept 30, 2018

Term Expires Sept 30, 2017

Dr. David McMullin

Dr. Ian Wilkes

Dr. Terrance Weatherbee

 

Appointed by the Students (2)

Terms Expire April 30, 2017

Mr. Andrew Grant

Ms. Molly Murphy

TOTAL VOTING BOARD MEMBERSHIP IS 37

Without Vote:

Chancellor

Ms. Libby Burnham

Chancellor Emeritus

Mr. Arthur Irving

Honorary Governors

Dr. George Bishop

Dr. H. Gordon MacNeill

Recording Secretary

Ms. Kathy O'Connor